Menu

Princ iz Eleja 550x50

728x90 2

Nedjelja, 12 Juli 2020

Prije 27 godina od agresorske granate poginulo 13 Sarajlija u redu za vodu

  • Objavljeno u BiH

 

Na današnji dan, prije 27 godina, granata ispaljena sa položaja vojske Republike Srpske usmrtila je 13 Sarajlija dok su čekali u redu za vodu na ovom mjestu.

Ubijeni su Ilham Jelovac, Ajdin Kirlić, Ljiljana Matić, Nedžiba Mehonić, Rahima Mehonić, Sedajeta Mehonić, Dragica Mićanović, Sulejman Selimović, Zoran Simić, Enisa Talić, Ibro Talić, Jasna Tvrtković i Stela Tvrtković. Još 14 Sarajlija je tada lakše i teže ranjeno.

Sabihi Fajić su zločinci tog dana ubili majku i dvije sestre. Kazala je kako joj je bolno govoriti o gubitku najmilijih.

- Znam da se ovaj masakr našao u optužnici protiv Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor zbog granatiranja Sarajeva, ali bi bolje bilo da su svi oni koji su počinili neko zlo kažnjeni za to - poručila je Fajić i dodala kako se nada da se zločini počinjeni nad civilima Sarajeva nikada i nigdje neće ponoviti.

Počast žrtvama masakra u ulici Hakije Turajlića danas su odali i članovi ostalih porodica ubijenih, prijatelji i komšije, kao i delegacije Grada Sarajeva, Općine Novi Grad, mjesne zajednice i Unije civilnih žrtava rata KS, saopćio je Press KS.

Više...

Dodik protiv zakona o zabrani negiranja genocida

 

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je danas da je u Srebrenici počinjem "ozbiljan zločin nad Bošnjacima”, ali je protiv nametanja zakona o zabrani negiranja genocida, piše Avaz.

Kazao je da poštuje bol majki Srebrenice "i u bijelim i u crnim maramama, da se mora osuditi zločin nad bilo kim, ali da se ne može favorizovati jedna istina, već se ona mora graditi na činjenicama, a ne na spekulacijama”.

- Čuo sam u posljednje vrijeme stalni zahtjev da se zabrani nešto i da se negira. Ne može se na tome graditi istina. Je li se nešto desilo ili nije. Ako je nešto sumnjivo, kao što je ta njihova priča, kojom hoće da kažu da se desio genocid, onda se to ne može natjerati zakonom. To je samo priča o novom verbalnom deliktu ili nešto slično – ustvrdio je Dodik.

Naveo je da Haški tribunal ne može da piše historiju.

- Ako se možemo dogovoriti da se istina gradi na činjenicama, a ne na spekulacijama i ako istina može da se utvrdi egzaktno, a može, onda mi možemo da budemo dio čitavog tog projekta pomirenja u BiH. Ako neko hoće da putem favorizovanih međunarodnih institucija, kakav je bio Haški tribunal koji je samo sudio Srbima, napiše historiju, mi iza toga ne stojimo. Ne može nas niko na to natjerati - rekao je Dodik.

Ustvrdio je da bivši predsjednik SAD-a Bil Klinton (Bill Clinton) ne može govoriti o Srebrenici.

Više...

Proizvođači kornišona zadovoljni godinom: Može se zaraditi

  • Objavljeno u BiH

 

Nevrijeme koje je nedavno zahvatilo Tuzlanski kanton nije utjecalo na uzgoj i proizvodnju kornišona. Proizvođači kažu da je ovo jedna od uspješnijih godina. Problema bi moglo biti sa izvozom ukoliko Hrvatska ne pojednostavi kontrole na granicama.

O berbi i konkretnim problemima iz Živinica za BHRT govorio je Jasmin Selimović, predsjednik udruženja “Kornišon”.

Berba je krenula 27.6. i evo kako vidimo berbe su ekstra dobre i postižemo dobre rezultate, kaže Selimović za BHRT.

“Mi smo ove godine krenuli sa zadrugom ZZ Gračanka i do sada smo radili za mnoge firme. Evo ove godine smo ušli u kooperaciju sa njima i njima isporučujemo krastavac kornišon. Ove godine mogu očekivati oko 150 do 200 tona što se tiče Udruženja Kornišon.

Možemo biti zadovoljni otkupnom cijenom mada bi mogla biti još viša jer je ovaj krastavac pravo teško uzgajati, kazao je on . To ko radi može se zaraditi, ali je non stop rad. Moraš biti 24 sata uključen i moraš paziti krastavac ako hoćeš da bude kako treba”, kazao je Selimović.

Selimović je govorio i o izvozu za zemlje EU, među kojima je i Hrvatska.

“Vidite, EU je postavila standarde. To je bilo mao spor, međutim prvi kamioni su otišli. Standarde moramo poštovati ko ristiti preparate koje traži Evropska unija”, ističe Selimović.

Proizvođači kornišona najavili su i neke proteste ako im ne budu ispunjeni uslovi. Iz Udruženja kažu da političari moraju uložiti više truda da ih prije svega razumiju i pomognu im.

Više...

Državljanima BiH zabranjen ulazak u Mađarsku

 

Mađarska vlada od 15. jula uvodi nove restrikcije za ulazak stranih državljana u tu zemlju, a zbog porasta broja oboljelih od korona virusa u Evropi. Bosna i Hercegovina se nalazi u crvenoj kategoriji i našim državljanima nije dozvoljen ulazak u Mađarsku.

Kako je naveo premijer Gergely Gulyás, u crvenoj kategoriji su, pored BiH, Albanija, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Crna Gora.

Srbija se nalazi u žutoj kategoriji i njihovi državljani mogu ući uz dvosedmični karantin ili ukoliko imaju dva testa kojim dokazuju da su negativni na korona virus urađena najkasnije prije 48 sati. Hrvatska je u zelenoj kategoriji.

Karantina se oslobađaju oni koji mogu dokazati da su prebolovali Covid-19, ali to se odnosi samo na strane državljane zemalja koji su u žutoj i zelenoj kategoriji.

Više...
Priključi se za RSS feed

Copyright (c) 2006-2020 portal InfoBrcko.com Sva prava zadržana. Sadržaji objavljeni na portalu InfoBrcko.com se mogu prenositi uz obavezno navođenje izvora i linka na orginalni tekst. info@infobrcko.com