Menu

Humanitarna akcija učenika Četvrte osnovne škole Brčko Istaknuto

IVosnovnaskola-678x381Učenici Četvrte osnovne škole iz Brčkog pokrenuli su humanitarnu akciju kojom žele pomoći svojim školskim drugarima. Cilj je omogućiti da svi svršeni osnovci mogu otići na zasluženu ekskurziju.

Članovi literalne sekcije u Četvrtoj osnovnoj školi odlučili su svoje radove ponuditi na prodaju. Cijena simbolična a cilj svakako vrijedan pažnje i uloženih novaca – prikupiti sredstva za ekskurziju onim učenicima koji je ne mogu priuštiti.

 

"Sav prihod koji učenici dobiju tokom ove humanitarne akcije je namijenjen djeci-učenicima slabijeg materijalnog stanja. Dio sredstava dobijenih tokom ovog projekta ide za pomoć učenicima koji ne mogu platiti matursku ekskurziju i za sve ostale potrebe djece koja su malo slabijeg materijalnog stanja" rekla je Bosa Stević, profesor srpskog jezika i književnosti.

 

Ovakvu humanitarnu akciju rado su podržali i roditelji i građani koji su svjedočili tome šta učenici pokušavaju postići. Njihova ideja naišla je na pozitivne reakcije.

"Uvijek sam spremna da podržim ovakve ideje posebno što obogaćuju samo društvo a samim tim i vezuje svu ovu djecu, ne prave socijalne, nacionalne razlike ni bilo kakve predrasude. Mislim da su djeca svjesna ovog stanja i da žele da se udruženije ponašaju s tim u vezi" rekla je jedna od roditelja učenika Četvrte osnovne škole.

Ponukani dobrim reakcijama građana, učenici su ponudili svoje najbolje radove, ne stideći se sa njima podijeli djelić istih.

 

"Kažemo im kako smo ovo napravili, da smo uložili mnogo truda i jako dobro reaguju. Zadovoljni smo. Kupuju ljudi, skupili smo oko 200 maraka. Pomažemo tako drugarima, učimo od naših nastavnika da bi mi mogli pomagati nekome drugom kao i oni nama, da budemo svi jednaki i isti" rekla je Anđelina Nikolić, učenica šestog razreda.

 

Inače, literalni radovi osnovaca ove škole našli su svoj put i van škole ali i grada. Osim što su radove promovisali u brčanskom Baštinaru, deset objavljenih i nagrađivanih radove svoje mjesto je našlo u Zborniku dječijeg stvaralaštva u Banja Luci, zatim su na konkursu "Mali princ" u Tuzli osvojili prvu nagradu. Tokom festivala "Dječija mašta može svašta" u posljednjih pet godina su osvajali prvu ili drugu nagradu.

 

/BDCTV/

Copyright (c) 2006-2020 portal InfoBrcko.com Sva prava zadržana. Sadržaji objavljeni na portalu InfoBrcko.com se mogu prenositi uz obavezno navođenje izvora i linka na orginalni tekst. info@infobrcko.com