Menu

Hrvatsku privredu će snažno pogoditi pandemija, manji pad i brži oporavak očekuje BiH Istaknuto

hrrr5Pandemija koronavirusa utjecat će znatno jače na pad hrvatske privrede nego u drugim zemaljama u tranziciji, jer se Hrvatska najvećim dijelom oslanja na turizam, smatraju ekonomisti.

Očekuje se pad od 8,5 posto, a oporavak od krize lakše će podnijeti i BiH čiji pad će biti 5,2 posto, pokazuju prognoze analitičara Raiffeisena za ovu i narednu godinu.



Pad privredne aktivnosti u Sloveniji u 2020. godini će biti 4,2 posto, a u Srbiji četiri posto u odnosu na prošlu godinu.



Brz oporavak u 2021. analitičari predviđaju za Češku, Slovačku i Mađarsku, kao i za Srbiju i Rumuniju, a slijede Poljska, Bugarska, Albanija, Slovenija i BiH, dok je Hrvatska na posljednjem mjestu, prenose hrvatski mediji.



Ekonimisti smatraju da će kriza Hrvatsku pogoditi teže nego druge zemlje jer se veoma oslanja na turizam, te navode kako će je vratiti čak na nivo iz 2016. godine.

 

(klix)

Copyright (c) 2006-2020 portal InfoBrcko.com Sva prava zadržana. Sadržaji objavljeni na portalu InfoBrcko.com se mogu prenositi uz obavezno navođenje izvora i linka na orginalni tekst. info@infobrcko.com