Brčko: Služba za boračko-invalidsku zaštitu privodi kraju nekoliko značajnih projekata Istaknuto
Za učenike iz porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, iz brčanskog budžeta, osigurano je po 250 konvertibilnih maraka za nabavku udžbenika srednjoškolcima i redovnim studentima sa područja Distrikta.
U okviru aktivnosti Službe za boračko – invalidsku zaštitu Vlade Brčko distrikta, obezbijeđena su i sredstva za banjsko- klimatsko liječenje, kao i jednokratnu pomoć nezaposlenim demobilisanim borcima.
„Odluka o besplatnim udžbenicima na tekućoj je sjednici Vlade i njom je predviđeno da svaki redovni srednjoškolac i student iz porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, dobije po 250 maraka za kupovinu udžbenika“, rekao je šef Službe, Senad Bešić.
Inače, javni poziv za korištenje ovih sredstava biće raspisan čim počne nova školska godina, prenosi Radio Brčko.
Takođe će, odmah po usvajanju na sjednici Vlade, biti raspisan i javni poziv za banjsko- kilimatsko liječenje, koje će se kretati od 10 do 21 dan, u zavisnosti od težine oboljenja svakog od aplikanata.
Na narednoj sjednici Vlade očekuje se i odluka o jednokratnoj novčanoj pomoći nezaposlenim demobilisanim borcima, članovima porodica umrlog demobilisanog borca bez ikakvih stalnih primanja, kao i odluka za pomoć prilikom liječenja.
„Oni demobilisani borci koji su prijavljeni na Zavod za zapošljavanje i nemaju nikakvih stalnih primanja ili članovi njihovih porodica, nakon provedenog javnog poziva koji slijedi najvjerovatnije do kraja narednog mjeseca, dobiće po 225 maraka, dok će jednokratna pomoć za liječenje najtežih oboljenja, iznositi 300 maraka“, kazao je Bešić.
Inače, Služba za boračko-invalidsku zaštitu, do kraja godine provešće i aktivnosti na isplati novčane pomoći za stambeno zbrinjavanje RVI, porodica poginulih i svih demobilisanih boraca sa područja Distrikta, čija je ukupna vrijednost 1.200.000 maraka.

