Đuro Tankosić: Buduće generacije znati će za Roberta M McGoverna, a o brčanskim značajnim ljudima neće znati ništa Istaknuto
Nakon objavljenog teksta sa BDC televizije ''Na proljeće obnova četiri objekta pod zaštitom države'' putem internet portala oglasio se Đuro Tankosić u kojem između ostalog kaže da "neće biti čudo da će buduće generacije znati za poručnika Roberta M McGoverna (poginuo u korejskom ratu 1951. g., u svojoj 23 godini života), koji nikad nije bio u BiH, a vjerovatno ni čuo za nju (o kojem se građani Brčkog mogu informisati sa spomen-ploče, na zelenoj površini iza Vijećnice), a o našim značajnim ljudima znaće – ništa. Tekst prenosimo u cijelosti:
"Žalim što ste prenošenjem vijesti sa BDC Televizije: Na proljeće obnova četiri objekta pod zaštitom države, nehotično učestvovali u produženju jedne velike nepravde. Ona traje dugo i dobra je za ilustraciju naše poslovične nebrige za mnogo šta, a ovog puta je u pitanju prošlost Brčkog. Često su nam prošlost „pamtili" i opisivali nekompetentni i zlonamjerni, a mi im nemarnošću i površnim odnosom jako pomažemo. Nemarnim odnosom, prije svega, službenika vlade Distrikta, koji traje svih 16 godina, nacionalni spomenik: kuća Alijage Kučukalića (Ali aga Kučukalić, Čačak 1807 - Brčko 1905), nazvana je po stanarima te kuće - Kočićima.
U administraciji Vlade jedan službenik zadužen je za brigu o kulturno-istorijskom naslijeđu, ali greška, koja se nije smjela desiti u odluci Komisije za očuvanju nacionalnih spomenika BiH, do sada nije ispravljena. Odluka je objavljena u Službenom glasniku BiH, 2004. g. (broj 21.) Odluka vrvi nizom drugih grešaka.
Porodici Kočić, ni krivoj ni dužnoj, pripisane su zasluge za tu lijepu kuću u pseudo-mavarskom stilu, umjesto Alijagi Kučukaliću, graditelju kuće, velikom trgovcu i velikom narodnom zadužbinaru (vakifu), čovjeku koji bi po najstrožim kriterijima ušao u listu 10 najznačajnijih Brčaka svih vremena. Nemam prostora da o tome pišem. Oni koji nedovoljno znaju o njemu, mogu se informisati na internet stranicama. Neću da propustim istaći, da je Vlada Distrikta ipak pokazala brigu za ovu kuću, obnovom krova, a dalje se nije moglo, radi neriješenih imovinskih odnosa.
Ako i dalje nastavimo sa nepažnjom i nebrigom u pogledu sjećanja na zaslužne Brčake, spomenuću od njih veoma zaslužnog Tomu Maksimovića (1895-1958), a što da ne, i Vladu Dijaka (1925 - 1988), neće biti čudo da će buduće generacije znati za poručnika Roberta M McGoverna (poginuo u korejskom ratu 1951. g., u svojoj 23 godini života), koji nikad nije bio u BiH, a vjerovatno ni čuo za nju (o kojem se građani Brčkog mogu informisati sa spomen-ploče, na zelenoj površini iza Vijećnice), a o našim značajnim ljudima znaće – ništa. Od naše trojice, Alijaga i Vlado nemaju ulicu, a Tomi je pripala slijepa, sa 3 ili 4 kućne numere, u Srpskoj varoši.
No comment.
Kako poštujemo pretke, tako ćemo mi biti poštovani od budućih generacija".
Đuro Tankosić
foto -kons.gov