Deset načina kako efikasnije potrošiti novac od proslave Dana Brčko distrikta BiH Istaknuto
Brčko je proglašen Distriktom, posebnim administrativno-teritorijalnim dijelom BiH sada već davne 2000. godine, osmog marta. Od tada do današnjeg dana su se na vlasti smjenjivali redom socijalisti, demokrate, nacionalne manjine, većine, autokrate, liberali, nacionalisti i ostali „sti“, potrošivši pri tome tri-četiri milijarde budžetskih maraka (zlobnici će reći ni-u-šta).
Piše: Miralem Muminović
Od svih tih milijardi, svake se godine uredno izdvajala i pozamašna suma za proslavu Dana Distrikta, po oko (barem kako su nam rekli) 200000 KM. Ove godine je to iznosilo nešto manje, ali svejedno previše za ništa. Jer proslava Dana Distrikta nije ništa drugo do- ništa. Zapravo, možda bi Brčacima i bilo do toga, slavili bi sigurno, samo da riješe neke formalnosti tipa kako da prezime, prežive, zaposle se i sl.
Bilo kako bilo, vjerovatno će se uplaniti proslava i sedamnaeste godišnjice, a evo novoj Vladi izvanredne prilike da prekine tu crnu seriju bacanja novca. Samo jednim potezom bi uspjeli da kupe građane Distrikta i vrate povjerenje koje ovi prema političarima već odavno nemaju. Konačno, neka anketiraju ljude i uvjere se da je ogromnoj većini proslava Dana Distrikta na dnu liste prioriteta, i da bi voljeli da se planirani novac usmjeri u druge, znatno važnije svrhe.
Ako pretpostavimo da će i naredne, kao i ove godine planirati na ovo ime 170000 KM, evo samo deset primjera kako da pametnije utroše taj novac (ovo deset se svakako može popeti i na deset hiljada):
1. Brčko distrikt ima 15 osnovnih škola, uzmimo da, u prosjeku, svaka ima 15 učionica: u svaku treću učionicu za taj novac bi se mogla kupiti pametna tabla (2000 KM) koja bi osavremenila nastavu i olakšala i nastavnicima i učenicima put do novih spoznaja,
2. Nastaviti radove na stadionu Jedinstva,
3. Potpomoći rad jednog fudbalskog kluba, recimo Jedinstva, kako bismo i mi doživjeli da imamo predstavnika u Premijer ligi, jer je sramota da jedan ovakav grad to nema i nikada nije imao, a imaju i imala su valjda sva malo veća sela po BiH,
4. Dati veće podsticaje poljoprivrednicima koji će sigurno osjetiti posljedice SSP-a,
5. Asfaltirati ulice u gradu, jer red je da i infrastruktura u gradu dođe na red (ako je konačno riješena u selima i zaseocima),
6. Osavremeniti bolnicu, dovesti ponekog stručnjaka liječnika a ne tjerati ih permanentno,
7. Napraviti ponegdje stazu za bicikliste,
8. Urediti Ficibajer uključujući i gradske bazene
9. Započeti izgradnju gradske dvorane, te vratiti učenicima njihove školske dvorane
10. Napraviti česmu u centru grada i preurediti i osavremeniti fontanu, kasnimo koje desetljeće ovako.
Može se s ovim ići do u nedogled, i svaka stavka je poželjnija od te nesretne proslave, samo džaba… opet će se on slaviti. Samo da je hljeba i igara…
