Vlada Brčko distrikta BiH, uz podršku i saradnju sa OSCE-om, uspostavila je centralni i sveobuhvatni Registar zaposlenih i Registar imenovanih lica u organima javne uprave, institucijama, javnim preduzećima, zavodima i fondovima Brčko distrikta BiH.
Cilj i svrha uspostave Registra zaposlenih je stvaranje evidencije broja zaposlenih i transparentnijeg korištenja budžetskih sredstava za lična primanja zaposlenih u organima javne uprave.
Mogućnost da se na jednom mjestu pristupi podacima o zaposlenim u organima javne uprave, institucijama, javnim preduzećima, ustanovama, zavodima i fondovima Brčko distrikta BiH sama po sebi pruža utisak otvorenosti rada javnog sektora.
Građani i drugi subjekti u svakom trenutku imaju prostora za korektno djelovanje i s obzirom da se budžetska sredstva formiraju iz poreza i drugih prihoda koje plaćaju građani, velika je potreba upoznavanja građana sa načinom trošenja tih sredstava.
Prema objavljenim podacima, najveće nadoknade imaju zaposlenici Izborne komisije u iznosu od 2733,31 km. Također, za sada registar ne nudi uvid u top deset plata te naknade za komisije, što je bio razlog pobune zaposlenika. Međutim, očekuje se da će se u narednom periodu imati uvid i u tu vrstu rashoda.
Ono što je vrlo zanimljivo jeste da pozicija gradonačelnika po stepenu nadoknade zauzima tek negdje oko 50-og mjesta, dok ostalo zauzimaju razni Vladini službenici koji su i korisnici različitih nadoknada kao članovi određenih komisija, upravnih odbora i sličnih dobro plaćenih pozicija.