
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, Majkl Marfi, izjavio je da ne postoji nijedan razlog da građani Republike Srpske, i bilo ko u BiH, imaju strah od SAD ili nepoverenje prema toj državi. Prema njegovim riječima, odluka vlasti RS o prekidu odnosa sa američkim diplomatama u BiH je "pokušaj da se stvori strah s ciljem koji ide u korist onima koji takve informacije plasiraju u javnost". Predsjednik RS odgovara da američke diplomate na primjeru imovine u BiH pokazuju kome su naklonjene, uz naglašenu ocjenu da za Republiku Srpsku pitanje imovine ne može i neće biti na dnevnom redu.
Nakon odluke vlasti u Republici Srpskoj o prekidu komunikacije sa diplomatama Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, ambasador Majkl Marfi, za banjalučke Nezavisne novine, objašnjava da za SAD nikada nije bio plan ukidanje Republike Srpske. Naprotiv. Tom bh. entitetu, napominje, pružena je podrška za razvoj energetike, putne infrastrukture, poljoprivrede, turizma, te čišćenju mina.
"Mogu da nabrajam do sutra čime smo sve pomagali narodu Republike Srpske. Ako ste neprijatelj, valjda ne radite takve stvari. Ako ste neprijatelj Republike Srpske, verovatno biste radili na tome da oduzmete građanima njihova prava, da uskraćujete slobodu novinarima, da branite slobodu okupljanja, govora", ističe Marfi.
Uz napomenu da je Ustavni sud BiH donio odluku prema kojoj državna imovina pripada državi BiH, američki ambasador je rekao da Parlamentarna skupština BiH treba da donese zakon koji će dati odgovor na pitanje kako da se tom imovinom raspolaže. Upravo to je problem, odgovara predsjednik RS, optužujući Ambasadu SAD-a da kontroliše pravosuđe u BiH, uključujući i Ustavni sud koji, kaže Dodik, donosi odluke suprotne Ustavu i na štetu RS. Pitanje imovine riješeno je u Dejtonu i neće biti na dnevnom redu, kaže Dodik.
"Marfi i osoblje američke Ambasade potvrđuju neprijateljsko raspoloženje prema Republici Srpskoj kada tvrde da imovina pripada BiH, to je udar na teritorijalni i svaki drugi vid suvereniteta Republike Srpske", smatra Dodik.
"Ja mislim da je slabost odstupanje od pregovaračkog stola. Mi naravno ne damo ono što je naše, ali ne treba odustajati od diplomatskih odnosa", kaže gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Predsjednik RS je najavio da će u tom entitetu sigurno biti donesen zakon o nevladinim organizacijama, te da to neće moći da zaustave stranci, pa ni sama EU.
"Svako ko ne misli kao oni, izdajnik je i špijun. Istovremeno i vlast u RS se finansira iz tih izvora", kaže Ivana Koralić iz NVO "Transparency International".
Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u RS entitetska zakonodavna vlast je pokušala usvojiti 2018. godine, ali je od toga odustala nakon intervencija koje su bile snažne iz EU. Dodik poručuje da sada neće biti tako, uz podsjećanje da ista praksa postoji u SAD-u.
Izvor: BHRT