Menu

Princ iz Eleja 550x50

IMG 1865

Ponedjeljak, 31 Avgust 2020

Migrantska kriza pretvara se u specijalni rat protiv Bošnjaka

  • Objavljeno u BiH

migtttttU grupama na Facebooku koje problematiziraju migrantsku krizu, pogotovo onima iz Krajine, već se počelo s aktivizmom, tačnije okupljanjima članova, blokadama puteva i odvraćanjem migranata. Na njima se pojavljuju sumnjivi profili koji maliciozno pokušavaju da narativ usmjere ka nekom međubošnjačkom sukobu na regionalnom i zavičajnom nivou. Harangira se protiv Sarajeva, ponekad Tuzle ili Zenice, sav fokus pokušava se usmjeriti ka “političkom Sarajevu” dok se ignorira subverzija srpske i hrvatske politike, amnestira se i srbijansko ubacivanje migranata i hrvatski “pushback”, dok se izmišlja nekakav “politički islamizam” koji “uvozi migrante” i tako dalje. Krajina i Krajišnici pokušavaju se predstaviti kao “corpus separatum” ne samo u teritorijalnom smislu već i u identitetskom, kulturnom i političkom

 

 

Više...

Civilna žrtva rata Brčko: Nisu nam obezbjeđena nikakva prava

  • Objavljeno u Brcko

Trg mladih Brcko730.08.2020.godine, okupili smo se u centru grada i mirnom šetnjom do Savskog mosta položili cvijeće, odajući time počast nevinim žrtvama koje su stradale u proteklom ratu! Odali smo im počast jučer, odat ćemo im i iduće godine i vjerujem u godinama koje dolaze. Naša je obaveza da im odamo počast, da se sjetimo naših nevino ubijenih očeva, braće, djedova! I tako iz godine u godinu odajemo počast i to je sve. Šta smo uradili da zaštitimo djecu, majke koje su ostale iza žrtava čija imena mnogi od nas i ne znaju.

 

Više...

Ljepote BiH : Vodopad Blihe, prirodni dragulj Sanskog Mosta

  • Objavljeno u BiH

 

Sanski Most je grad smješten na istoku Unsko-sanskog kantona, prepun kulturno-historijskih znamenitosti i prirodnih bogatstava. Osim rijeke Sane, grad leži na još osam rijeka među kojima i rijeka Bliha, koja je njena lijeva pritoka. Bliha izvire u mjestu Donji Lipik kod Skucanog Vakufa i protječe dužinom od 23,9 kilometara.

Na lokalitetu između naselja Fajtovci i Gornji Kamengrad nalazi se vodopad poznat kao Blihin skok, koji je visok oko 60 metara. Ovaj pravi biser prirode najznačajniji je turistički potencijal općine Sanski Most.

 

Bogata historija i netaknuta priroda
Prema riječima Fikreta Kurtovića, kulturnog radnika iz Sanskog Mosta, Blihin vodopad mnogi nisu vidjeli, ali oni koji ga posjete uvjere se da on ima neki specifičan usjek u kanjonu, što mu daje poseban izgled i upravo zbog toga je atraktivan.

"Kod nas u Sanskom Mostu je karakteristično da je različitost prisutna u raznim dijelovima općine. Tu je i kanjon koji je 10-15 metara pješačka staza i najviše ju koriste planinari rekreativnog tipa. Ekološko i planinarsko društvo je skoro napravilo dom, a oni, kao i drugi, rade na uređenju staza, često ih posjećuju i imaju goste. U gornjem toku, blizu samog vodopada, pojavljuju se neka privatna lica koja vrše usluge pića i hrane u toku lijepih dana, dok se na dnu rijeke tj. na kamengradskom području nalazi historijski važan spomenik iz 14. stoljeća, a to je kamengradska tvrđava. Kamengrad je za vrijeme Turaka bio politički i vojni centar i nije postojalo toliko stanovništva i događaja sve do odlaska Turaka. I jedan i drugi igraju važnu ulogu u kulturno-historijskom, ali i prirodnom naslijeđu ovog kraja", ističe Kurtović.

Dodaje kako je tokom posljednjih desetak godina došlo do obnavljanja pristupnog puta koji omogućuje posjetu tvrđavi Kamengrad koja je integralni dio ovog prostora gdje ljudi mogu da provedu jedan cijeli dan gledajući vodopad Blihe.

O infrastrukturi oko samog vodopada pitali smo Farisa Hasanbegovića, načelnika Općine Sanski Most.

"Općina Sanski Most je vlastitim sredstvima uredila za posjetitelje najzahtjevniji dio staze na putu do vodopada. Završena je prva faza u prošloj godini, a već je raspisan javni pozivi za nastavak radova na uređenju preostalog dijela do samog vodopada. Vodilo se računa da se koriste prirodni materijali, ali da su u isto vrijeme dugotrajni i estetski prihvatljivi. Planirana je izgradnja i vidikovaca, klupa za odmor i drugih sadržaja. Dugoročno imamo za cilj da prostor vodopada Blihe kao i sama rijeka sa svojim brzacima i bukovima postane cjelodnevna destinacija, kako za nama uvijek drage goste tako i za lokalno stanovništvo", kaže Hasanbegović.

Nadahnuće umjetnicima i pjesnicima
Prema riječima sanskog književnika Amira Talića, vodopad Blihe je pravo čudo. Malo je rijeka u kojima se, kaže, može pronaći riječni rak, a u Blihi je prisutan. Ali, kad ga voda donese do vodopada, pojašnjava Talić, i on padne dolje, nakon čega ugine, jer su gore već nekoliko sela Skucani Vakuf, Fajtovci, Naprelje koja gravitiraju tom području, a tu je i rudnik koji je površinski kop i zagađuje djelimično vodu, tako da taj rak ugine dok preleti preko vodopada i to više nije ta rijeka.

"Radi se o vodi čiji tok je dug 19 kilometara, i nije to neka velika rijeka. Taj vodopad je božije čudo, jer se on iz godišnjeg doba u godišnje doba mijenja, količina vode ga određuje u različitim varijacijama, kretanje Sunca ga određuje, ujutro, popodne i predvečer je drugačiji. Za mene je najljepši ujutro, jer Sunce izlazi i obasjava taj dio. Bliha izvire niže Skucanog Vakufa i tu je lovno područje. Taj dio najviše obilaze lovci i tu ima sitne pastrmke i potočnog raka, ona je tu mala, jer još se usput priključe i neki potoci. Bliha je u problemu u tom donjem toku iz razloga što se smeće baca u ogromnim količinama, bez obzira na sva upozorenja. Imamo prirodne ljepote koje nisu dovoljno promovisane, niti su pristupačne i dosta se zagađuju", ističe Talić

Za Emira Nišića, umjetnika iz Živinica, rijeka Bliha i njen vodopad su prirodna fascinacija i energentska tačka na kojoj se on posebno lijepo osjeća. Upravo taj osjećaj bio je Nišiću inspiracija da napiše nekoliko pjesama i pripovjedaka u kojima se spominje Bliha, ali prije svega šire sansko područje. Jedna od tih pjesama nosi naziv „Sanjati Sanu“ čime je želio naglasiti da je ovo prirodno područje nalik nečemu iz najljepših snova, budući da se tu nalazi devet izuzetno lijepih i još uvijek čistih rijeka, a svaka od njih je poseban dragulj kome treba posvetiti pažnju.

"To vam je onaj lijep osjećaj koji imate kada ste na nekom mjestu gdje vam od miline zaigra duša, gdje imate izrazito jak osjećaj prijatnosti, gdje ste opušteni i u skladu sa okruženjem. To isto osjeti svako ko posjeti vodopad Blihe, i dobro je što je tek nedavno uređena prilazna staza, jer bi odavno pojedinci tu izgradili vikendice i narušili prirodni dragulj. Rijeka Bliha izvire u jednom nepristupačnom surovom šumskom predjelu kako se navodi često u mjestu Skucani Vakuf, ali ja sam naveo da je to Donji Lipnik, budući da u zemljišnim knjigama lokacija samog izvorišta Blihe pripada katastarskoj općini Donji Lipnik", pojašnjava Nišić koji je zaljubljenik u ovaj kraj.

Doživjeti Sanski Most
Sanski Most je bogat raznovrsnostima. Ima dijelova koji djeluju ravničarski potpuno, a drugi dijelovi su kraškog, čisto planinskog tipa, brežuljci, zagorja... Kada drugima žele prikazati Sanski Most u najljepšem izdanju, Kurtović kaže da im saopće kako ne bi bilo dobro da odu iz ovog grada, a da ne posjete vodopad Blihe, Dabarsku pećinu tj. rijeku Dabar, koja je u cijelome svom toku nenaseljena hiljadama godina.

"To je rijeka pitka na ušću kao i na izvoru, ima ogromnu pećinu pored sebe i jednu iz koje izvire sama rijeka. Hruštovača je poznatija po geološkim i historijskim nalazima i istražena je dosta dobro i zadnjih nekoliko postoje lica koja se brinu o tome da se omogući pristup hrustovačkoj pećini. Za Sanski Most kažemo grad na devet rijeka zbog obilja rijeka i potoka i upravo zato je ljeti prava avantura", kaže Kurtović.

Oni koji do sada nisu posjetili Sanski Most i doživjeli čari njegovog kulturno-historijskog naslijeđa i prirodnog bogatstva, trebaju to učiniti što prije. Sve ostalo je na dobrim Sanjanima, koji garantuju pravi krajiški doček i gostoprimstvo.

Više...

Pad BDP-a u BiH bit će manji nego u Hrvatskoj, Sloveniji, Njemačkoj...

  • Objavljeno u BiH

 

Nove ažurirane procjene Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) govore da će pad BDP-a u Bosni i Hercegovini ove godine iznositi pet posto, što je znatno bolje u poređenju s većinom država regije.

MMF smatra da će Bosna i Hercegovina proći mnogo bolje nego neke druge zemlje u regiji. Tako su Srbija i Makedonija jedine dvije zemlje na Balkanu koje će, prema podacima MMF-a, imati manji pad BDP-a, a to je -3 posto, odnosno -4 posto.
Prognoze su posebno loše za Hrvatsku i Crnu Goru, za koje je navedeno da će imati pad BDP-a od devet posto. Nešto povoljniji izgledi su za Sloveniju, gdje bi pad trebao biti osam posto.

U odnosu na sve ostale evropske zemlje, izgledno je da će pad BDP-a, uzrokovan pandemijom koronavirusa, biti najveći u Grčkoj, i to deset posto. I druge države teško pogođene pandemijom, imat će značajan pad - Španija osam posto i Italija 9,1 posto.
Iz MMF-a su naveli da će u Njemačkoj, kao jednoj od vodećih ekonomskih sila na svijetu, pad BDP-a biti sedam posto u 2020.
U Švedskoj, u kojoj nije bilo toliko restriktivnih mjera zbog pandemije u odnosu na većinu zemalja svijeta, smanjenje ekonomije će iznositi 6,8 posto.

 

Više...

Izborni štab: Srebrenica je nama koji ovdje živimo sudbina, zato vas molimo registrujte se za glasanje!

 

"Moja adresa: Srebrenica", naš centar u kojem proteklih par mjeseci, mladi Srebrenčani danonoćno rade da bi pomogli našim ljudima, u dijaspori i onima koji dolaze ovdje lično, da ostvare pravo glasa na Lokalnim izborima u novembru, poručio je Ćamil Duraković, član Izbornog štaba "Moja adresa: Srebrenica"

- Znam da mislite da jedan glas ne znači ništa. Ne postoje riječi kojima se može opisati značaj svakog glasa. Zato kažem da svaki glas ima svoju težinu i važnost. Ako ste 1991. godine imali prijavljeno prebivalište na području Srebrenice ili imate važeće dokumente BiH sa prebivalištem u Srebrenici, svojim glasom se možete boriti protiv trenutnog stanja. Još samo danas se možete prijaviti, sutra je već kasno.

Učinite to ako do danas niste. Srebrenica je nama koji ovdje živimo sudbina. Možete nam pomoći. Molim vas, registrujte se za glasanje putem pošte. Domovina vas treba. Srebrenica vas treba. Ljudi vas trebaju. Srdačan selam od nas iz Srebrenice, stoji u Durakovićevoj poruci.

 

Više...

U BiH svečano otvorena EUFOR-ova vojna vježba “Brzi odgovor 2020”

  • Objavljeno u BiH

 

EUFOR-ova vojna vježba “Brzi odgovor 2020” svečano je otvorena juče u bazi Butmir u Sarajevu, a riječ je o redovnoj godišnjoj vježbi kojom se provjerava sposobnost EUFOR-a da brzo pojača svoje snage u BiH, koristeći dio rezervnih snaga koje se u partnerskim zemljama nalaze u stanju visoke spremnosti.

Ministar odbrane BiH Sifet Podžić kazao je da je ta vježba dokaz da EUFOR i u vanrednim okolnostima može odgovoriti misiji koja mu je dodijeljena u BiH.

– Na ovaj način i Oružane snage (OS) BiH provjeravaju sve ono što su s EUFOR-om radile, a posebno mi je zadovoljstvo što učestvuju i druge sigurnosne agencije iz BiH i to je fantastična prilika da provjerimo našu koordinaciju, a toga nam definitivno treba – istakao je Podžić.
Naglasio je da Ministarstvo odbrane BiH i OSBiH imaju kontinuiranu i snažnu saradnju sa EUFOR-om kroz područja koordinacije, obuke i vježbi, gdje stiču dodatna znanja i iskustva.

– Koordinacija koju imamo sa EUFOR-om odvija se putem različitih timova za saradnju i savjetovanje od taktičkog do strateškog nivoa. Zajednička obuka sa EUFOR-om provodi se kontinuirano od 2010. godine – dodao je Podžić.

Pojasnio je da je vježba „Brzi odgovor 2020“ vježba kroz koju EUFOR provjerava spremnost za provođenje dodijeljenog mandata u BiH i dio je plana saradnje EUFOR-a i OSBiH.
Oružane snage BiH, dodao je, ove godine učestvuju sa jednim pješadijskim vodom, odjeljenjem vojne policije i jednim helikopterom,a dale su na raspolaganje i vlastite strukturne kapacitete na različitim lokacijama u BiH koji su potrebni za uspješnu realizaciju vježbe.

Komandant EUFOR-a u BiH generalmajor Reinhard Trischak istakao je da su pripreme za ovogodišnju vježbu mnogo teže zbog okolnosti izazvanihe pandemijom koronovirusa te da u vježbi ne učestvuje nijedan vojnik koji prije dolaska nije proveo vrijeme u karantinu i koji nije testiran.

I ove godine će, dodao je, provesti vježbu uz učešće vojnika iz 20 zemalja te pokazati sposobnost da pomognu u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.

Nakon izvanrednog iskustva iz prošlogodišnje vježbe, kazao je, ove godine organiziraju vježbu u svim dijelovima BiH i u bliskoj saradnji s Ministarstvom odbrane BiH i Ministarstvom sigurnosti BiH.

Pomoćnik ministra sigurnosti BiH Samir Rizvo istakao je da to ministarstvo i policijske agencije BiH posvećuju veliku pažnju saradnji sa EUFOR-om u cilju osiguranja stabilnog i sigurnog okruženja i upravljanja svim oblicima rizika.

– Ovogodišnja vježba će biti prilika za sve nas da tu saradnju potvrdimo i ojačamo te da javnosti pokažemo spremnost EUFOR-ovih rezervnih snaga da zajedno sa bh. oružanim i policijskim snagama brzo i efikasno mogu odgovoriti na krizne situacije koje mogu ugroziti stabilnost i sigurnost BiH – poručio je Rizvo.
Operacioni komadant EUFOR-a generalpukovnik Brice Houdet, koji se skupu obratio video-porukom, kazao je da već može vidjeti mjerljivu dobrobiti koju njihove stalne snage raspoređene na terenu donose BiH.
Najavio da će u narednim danima EUFOR širom BiH izvoditi vježbu „Brzi odgovor 2020“ kako bi pokazale sposobnost da pomognu kad god to bude potrebno.

 

 

 

Više...

Cijene nafte prošle sedmice porasle oko 1,5 posto

 

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice dosegnule najviše nivoe u pet mjeseci, no kako uragan Laura nije nanio veće štete naftnim postrojenjima u Meksičkom zaljevu, krajem sedmice cijene su skliznule s tih nivoa.

Cijena barela na londonskom tržištu prošle je sedmice porasla 1,6 posto, na 45,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,5 posto, na 42,97 dolara.

Tokom sedmice cijene barela dosegnule su najviše nivoe u pet mjeseci jer su američki proizvođači prekinuli proizvodnju u Meksičkom zaljevu uoči udara uragana Laura, prenosi SEEbiz.

Američki su proizvođači zatvorili proizvodne kapacitete od 1,56 miliona barela dnevno ili 83 posto ukupne proizvodnje u Meksičkom zaljevu, a devet rafinerija zatvorilo je prije oluje preradu oko 2,9 miliona barela dnevno ili 15 posto ukupnih prerađivačkih kapaciteta u SAD-u.
No, kako je oluja prošla bez većih posljedica po naftna postrojenja, cijene su nafte izgubile dio dobitaka.

– Uragani su prošli kroz američki dio Meksičkog zaljeva i prema preliminarnim procjenama nisu prouzročili štetu na bušotinskim postrojenjima ni u rafinerijama, pa su cijene nafte izgubile dodatak povezan s olujom i ponovo stagniraju – kaže Vandana Hari iz Vanda Insightsa.

Stagnacija cijena posljedica je širenja koronavirusa u svijetu i slabosti najvećih svjetskih ekonomija, koja se neće oporaviti od koronakrize tako brzo kako su se ulagači nadali, što dovodi do slabosti potražnje.

– Cijene na naftnom tržištu već dugo neuobičajeno slabo osciliraju, za razliku od finansijskih berzi. Nema impulsa koji bi ih podigao ili spustio. Rijetko vidimo tako nisku razinu oscilacija kroz tako dug vremenski period, posebno s obzirom na dinamičnu situaciju na strani potražnje i ponude – kaže Eugen Weinberg, analitičar u Commerzbank.

Očekivanja za potražnju i dalje su pesimistična.

– Svima, osim Saudijskoj Arabiji, jasno je da se svjetska naftna potražnja neće vratiti na nivoe iz 2019. godine barem još do 2022. Najnovija mjesečna procjena Međunarodne agencije za energiju (IEA), američke vlade i Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) sugerira da se potrošnja sljedeće godine neće oporaviti na pretpandemijsku razinu – poručila je u bilješci klijentima konzultantska tvrtka PVM Oil Associates.
I dok je potražnja slaba, OPEC i njegovi saveznici povećali su proizvodnju u avgustu. Naime, prema dogovoru, od maja do jula njihova proizvodnja je bila smanjena za 9,7 miliona barela dnevno ili oko 10 posto ukupne globalne ponude, a od avgusta do kraja godine smanjenje će se kretati oko 7,7 miliona barela dnevno.

U aprilu su zbog koronakrize cijene nafte potonule na najniže razine u posljednjih 20-ak godine. No, kasnije su nadoknadile velik dio tih gubitaka, zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajnim mjerama u najvećim svjetskim ekonomijama, što je potaknulo oporavak ekonomskih aktivnosti, a time i potražnje za naftom.
No, posljednjih sedmica cijene nafte ne osciliraju značajnije jer je oporavak globalne ekonomije usporen.

 

 

Više...
Priključi se za RSS feed

Copyright (c) 2006-2020 portal InfoBrcko.com Sva prava zadržana. Sadržaji objavljeni na portalu InfoBrcko.com se mogu prenositi uz obavezno navođenje izvora i linka na orginalni tekst. info@infobrcko.com